Názory Pavla Rytíře

Ani napočtvrté

Pár slov ze čtvrtého pokusu o volbu vedení města (ustavující schůze Zastupitelstva pokračovala 14. 12. 2010).

Stejně jako minule byla obsazena všechna místa pro veřejnost. Stejně jako minule nebyla oznámena žádná koalice, která by disponovala jasnou většinou v Zastupitelstvu (tj. alespoň devatenácti hlasy, bez ohledu na počet přítomných). Ještě v pondělí večer byla otevřena možnost, že ČSSD přijme docela vstřícnou nabídku pravostředových stran (ODS, HDK, VPM, Doma v HK). Bohužel se tak nestalo. Stejně tak Koalice dobré vůle (ČSSD, TOP09, Změna) nedisponovala (bez KSČM) potřebnými hlasy. Vezmeme-li v úvahu, že Hradec Králové je poslední statutární město bez primátora/primátorky, zájem veřejnosti i médií byl tedy celkem pochopitelný.

Arnošt Urban navrhl jménem HDK jako kandidáta na primátora Zdeňka Finka. Ukázalo se, že to byl jediný návrh. Proslov kandidáta, který Zdeněk Fink přednesl zveřejňujeme zde. Následovala tajná volba primátora, bylo vytištěno 35 hlasovacích lístků (J. Krofta a I. Vodochodský byli omluveni), 22 lístků bylo vyzvednuto v hlasovací místnosti, 21 jich bylo odevzdáno, 5 bylo neplatných a pro Zdeňka Finka tedy hlasovalo 16 zastupitelů - tři hlasy do potřebných devatenácti chyběly. Poznámka: volební komise původně oznámila 17 hlasů pro, které zjistila odečtením neplatných hlasů od počtu vydaných lístků, nepočítala ovšem s tím, že si jeden zastupitel ČSSD odnese lístek pryč - asi na památku. Volební komise se to dozvěděla dodatečně.

Do druhého kola šel jako kandidát opět pouze Zdeněk Fink (navrhl jej Martin Dvořák). Tentokrát si hlasovací lístky vyzvedlo pouze 17 zastupitelů, zase 16 jich hlasovalo pro Zdeňka Finka. Takže primátor opět nebyl zvolen.

Pak už pouze padly procedurální návrhy. Nejprve navrhl Jan Michálek (ODS) přerušení ustavujícího zastupitelstva, neboť "na obzoru není žádná koalice". Arnošt Urban navrhl, aby bylo ustavující zastupitelstvo ukončeno a až někdy dojde k dohodě o většině (koalici), může být volba zařazena na program Zastupitelstva. Lubomír Štěpán navrhl pokračovat volbami náměstků a rady. Na to reagoval citací z volebního řádu A. Urban, že volba náměstků a členů rady následuje po zvolení primátora. Poznámka: o tento problém (zvolení náměstka V. Ondráčka bez předchozí volby primátora) se poté v zákulisí velmi zajímal redaktor ČT V. Weiner. Návrh A. Urbana přijat nebyl (napotřetí opět 16 hlasů pro), návrh J. Michálka ano. Takže další pokus o volbu vedení města Hradec Králové bude mezi svátky 28. 12. 2010.

Dva postřehy závěrem. Jeden zmínil A. Urban, totiž že nikdo z dalších, veřejně i neveřejně prezentovaných kandidátů na primátorku/primátora nenašel odvahu ke kandidování (týká se R. Nádvorníka a H. Orgoníkové). Druhým je varování zastupitelům: Může se taky stát, že si všichni zvyknou na to, že město a Magistrát mohou fungovat bez nového vedení a ...

Z balkonu Adalu sledoval P. Rytíř

| Autor: Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 14. 12. 2010 | 3708 přečtení | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!