Názory Pavla Rytíře

Komunista ing. Štěpán se nestal primátorem Hradce Králové

Stručná zpráva o tom, jak vypadalo pokračování ustavujícího jednání Zastupitelstva 22. 11. 2010 z balkonu Adalu. Veřejnost opět zaplnila všechna místa, která měla k dispozici. O moc moudřejší se ale diváci nerozešli.

Poznámka úvodem. Jednání se nezúčastnili čtyři zastupitelé "pravostředové koalice" (mezi nimi náš JUDr. A. Urban), všichni byli řádně omluveni. Všichni také minule hlasovali pro pokračování přerušeného jednání v úterý 16.11. nikoliv pro pondělí 22.11. Poté, co už několik volebních období zastupitelstvo pravidelně zasedá v úterý, tak si podle toho zastupitelé dlouhodobě plánují své profesionální a osobní závazky - v případě advokáta Arnošta Urbana povinnosti ke klientům. 13 zastupitelů tak mělo menší šance něco prosadit než 17 zastupitelů.

Volba primátora
Po procedurálních otázkách (např. zvolení L. Škorpila do volební komise namísto omluveného A. Urbana) byl na programu hlavní politický bod jednání - volba primátora statutárního města. Jediný návrh přednesl ing. Havrda (KSČM), který navrhl ing. Štěpána (KSČM). Žádný jiný návrh nebyl předložen. Tedy ani v médiích prezentovaný ing. Nádvorník (TOP09) nebyl nikým z "koalice dobré vůle" navržen.
Pro volbu primátora bylo vydáno 33 hlasovacích lístků, z nich bylo odevzdáno 20, platných bylo 10. Ing. Štěpán tedy nebyl zvolen primátorem.
U volby primátora stojí zato zmínit hned dvě skutečnosti. Zaprvé, KSČM kandidovala jiného zastupitele, než byla L. Trkalová (Fialová), která byla tváří jejich kampaně a všude byla prezentována jako kandidátka na primátorku. Zadruhé, ani přes výzvu řídícího jednání nepřednesl kandidát ing. Štěpán ani slovo, kterým by představil své priority v případě zvolení!

Volba náměstků primátora
Byli navržení pouze tři kandidáti, přestože většinou hlasů "koalice dobré vůle" bylo v úvodní části ustavujícího zasedání rozhodnuto o tom, že náměstci primátora budou čtyři. Za ČSSD bc. Kalenda navrhl ing. Orgoníkovou a V. Ondráčka, za KSČM ing. Štěpán navrhl ing. Havrdu.
V prvním kole ohlásila volební komise: volebních lístků vydáno 33, odevzdáno 21, neplatné 2, platných 19. V. Ondráček (ČSSD) dostal 19 hlasů a byl zvolen náměstkem primátora. Ing. Orgoníková dostala 18 hlasů a Ing. Havrda 5 hlasů a oba nebyli zvoleni.
V druhém kole "postoupili" (tedy spíše zbyli) Ing. Orgoníková a Ing. Havrda a volební komise ohlásila: volebních lístků vydáno 29, odevzdáno 21, 4 neplatné, 17 platných. Ing. Orgoníková dostala 17 hlasů a Ing. Havrda stejných 5 hlasů a opět nebyli zvolení.
Ani při této volbě nevyužili všichni kandidáti možnost představit své priority resp. oblasti, kterým se chtějí věnovat. Představila se pouze ing. Orgoníková, která nabídla své služby v oblasti územního plánu (zmínila svou profesi stavební inženýrky i problémy, se kterými se musela potýkat v předchozím režimu - nepřijetí na školu, nutnost využit se "zednicí"). Zvolený náměstek V. Ondráček tak je zřejmě náměstkem "tak trochu přes všechno, tak trochu přes nic".
U všech voleb stojí za připomenutí, že přestože byly tajné, tak řada zastupitelů (HDK, VPM, Doma a většina ODS) vůbec neopustila sál a tedy ani neodešla hlasovat. V jejich případě se tak ví, že nevolili, tedy nepodpořili zvolené i nezvolené kandidáty do funkcí.

A co dál?
V kuriózní situaci - bez primátora a pouze s jedním zvoleným náměstkem - pokračovalo jednání. V právně ne zcela jasné situaci si ale (i díky slovům M. Dvořáka) zastupitelé uvědomili, že město nemůže být úplně bez statutárních zástupců (volbou náměstka totiž skončili ti minulí). Všemi hlasy přítomných 33 zastupitelů byl pak nejprve vysloven souhlas s tím, aby s Vlastimil Ondráček stal uvolněným náměstkem a stejným počtem hlasů se stal i náměstkem statutárním.
Zřejmě s vědomím, že už se toho nedá mnoho schválit, 29 zastupitelů (4 se zdrželi) schválilo návrh (ing. Soukupa z ODS) na další přerušení ustavující schůze a její dokončení v termínu prvního řádného zasedání 30. 11. 2010.

Před koncem zasedání vyzval jménem "pravostředové koalice" Z. Fink demokratické strany ke schůzce, na které by si dohodly "odblokování" povolebního vyjednávání.

P. Rytíř, šéfredaktor webu

| Autor: Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 24. 11. 2010 | 4753 přečtení | Počet komentářů: 25 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!