Názory Pavla Rytíře

Orgoníková podržela Divíška ve funkci

Pár postřehů z ustavující schůze nového Zastupitelstva H.K. Která ovšem nic neustavila! Bez ironie se ale komentář těžko může obejít!
Některé výstupy totiž překonávaly i úryvky z povídek Jaroslava Haška.


Řízením ustavující schůze ZMHK byl pověřen jeden ze seniorů sboru zastupitelů, náš Vladimír Springer (na fotografii u mikrofonu). Lehké to úplně neměl, i když procedurální otázky jasně převážily nad politickými.

Vzhledem k tomu, že Ing. Orgoníková (ČSSD) už před schůzí avizovala jednání o koalici dva dny po zastupitelstvu, daly se čekat návrhy na přerušení schůzce či jiné obstrukční postupy. Nečekané ovšem bylo, že zástupce klubu ČSSD zvolil postup, který se, diplomaticky řečeno, nepotkával se zákonem o obcích. Návrh bc. Kalendy (ČSSD), aby ustavující schůze neobsahovala body o volbách primátora, náměstků a rady a byla znovu svolána později (až se "strany doradí") byl shledán v rozporu se zákonem o obcích (nejen) A. Urbanem (HDK) ale i dalšími. Po asi deseti minutách debaty (i s vyžádaným vstupem tajemnice magistrátu) bylo snad všem jasno, že ustavující schůzi prostě tyto body obsahovat musí, maximálně může být přerušena.
Překvapivá byla poté slova ing. Orgoníkové, kterými bránila "začátečníka bc. Kalendu" před zesměšňováním ze strany (nejen) "zkušených matadorů". Smích v sále vyvolala omluva ing. Dvořáka, zakončená slovy, že nemusí bc. Kalendu zesměšňovat, že si na to stačí bc. Kalenda sám. Tato část debaty skončila návrhem pro návrhovou komisi k budoucímu použití (až na to přerušení přijde řada).
V těchto chvílích začalo být jasné, že ještě před eventuelním bojovým hlasováním o primátorovi čeká zastupitele a početné obecenstvo bojové hlasování o tom, zda zastupitelé vůbec budou chtít volit nové vedení města nebo zda budou trávit čas dalším více nebo méně zákulisním jednáním.


Poté následovala "klidnější část". Zvolená mandátová komise ověřila mandáty všech zvolených zastupitelů. A všichni zastupitelé také složili předepsaný slib, k čemuž byli postupně vyzváni předsedou komise Zdeňkem Finkem.

Pak už došlo na očekávané, předem ne zcela jisté hlasování o přerušení schůze. Překvapivě ovšem začalo tím, že si ing. Nádvorník (TOP09) vyžádal čtvrthodinu na poradu klubu. Politika se tak již podruhé přesunula do přilehlých prostor. Jako režisérka a její pomocník se tam pohybovali ing. Orgoníková (ČSSD) a ing. Harapát (TOP09).
Ochotnickou hereckou vložkou se pokusil dvakrát podpořit "svou věc" nezvolený kandidát Změny pan, zde "obyčejný občan" Kopecký (jinak též pilný a velmi fundamentalistický autor desítek komentářů na webových stránkách o Hradci Králové). Můj dojem: Apeloval na Zastupitele, aby pracovali na změně, kterou Hradečáci volili. Hlavně prý je nutno začít pracovat, vybrat lidi do komisí (které volí Rada) a proto je nejdůležitější všechno odložit a nadále se radit!
A tak se hlasovalo a po chvíli napětí bylo jasno, že 20 zastupitelů "se změnou v srdci" nechalo další dny/týdny sloužit primátora Divíška jeho náměstky resp. Radu města.
Poté co bylo odhlasováno hlasy ČSSD, KSČM, TOP09 a Změny pro Hradec (zatím bez záruky, protokoly ještě nejsou v okamžiku vydání článku na webu Magistrátu k dispozici), pozn. 11.11. protokoly už jsou - byť zatím pouze pro IE zde) přerušení ustavující schůze, nebyl ještě konec, jak by se dalo usoudit "selským rozumem", ale ještě bylo hlasováno o termínu příští (? pokračovací) schůze - odhlasováno 22.11.2010. Na návrh ing. Dvořáka bylo schváleno usnesení, kterým nové zastupitelstvo poděkovalo dosavadnímu primátorovi Divíškovi za jeho působení ve funkci. Překvapivě se obyčejné slušnosti k odcházejícímu primátorovi nedopustila většina klubu ČSSD v čele ing. Orgoníkovou, přestože ho chvíli před tím svým hlasováním podrželi ve funkci a nechali ho "přesluhovat".
Řekl bych, že nastává chvíle pro právní rozbor situace, kdy se po přerušení ještě dále hlasuje, o závaznosti takového hlasování a vůbec o tom, kdo a jak může pokračování schůze svolat (v diskuzi bylo avizováno, že dosavadní primátor Divíšek je připraven během příštích hodin abdikovat).

Zlehčující fotbalové odbočení. Během prvního poločasu měl HDK nejdelší ball possetion (pardon držení mikrofonu). Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby se dal komentovat výsledek volby primátora, náměstků a rady a to, kdo pro koho hlasoval! O to nás ovšem výšeuvedení režisérka a pomocný režisér připravili.

Původně jsem si myslel, že do článku o povolebním vyjednávání můžeme jenom dopsat, že už je zvoleno. Není, bude se asi jednat. A ze slov a hlasování ČSSD a TOP09 je zřejmé, že oni chovají naděje na "přitažení" ODS zpět do jednání o větší koalici.

Oficiální zprávu na webu Magistrátu najdete >>> .

Foto (c) archiv MMHK

| Autor: Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 10. 11. 2010 | 4681 přečtení | Počet komentářů: 19 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!