Názory Zdeňka Finka

Proslov kandidáta na primátora Hradce Králové

Zveřejňujeme slova, která pronesl Zdeněk Fink k zastupitelům a divákům při volbě primátora Hradce Králové na schůzi ZMHK 14.12.2010.


Vážené dámy, vážení pánové, zvolené zastupitelstvo města,

   Před dvěma měsíci proběhly v našem městě komunální volby. Měly republikově průměrnou účast oprávněných voličů, kteří své hlasy nakonec rozdělili mezi 8 stran a uskupení, které překročily pětiprocentní hranici.

   Já sám jsem ve volbách získal nejvyšší počet hlasů, čehož si velmi vážím. Při prvním koaličním jednání středopravé koalice, hned po vyřčení některých limitujících podmínek, navrhl pan ing. Nádvorník z TOP 09 právě z těchto důvodů moji osobu jako kandidáta na primátorský post. A i proto si dovoluji nyní vystoupit.

   Vážení kolegové, pracuji v zastupitelstvu města Hradce Králové 12 let. Vždy jako člen HDK, tedy sdružení hradečáků, lidí, kteří se dobře znají a kteří jsou všeobecně známí a uznávaní. Nejsme tedy stranou s klasickou strukturou, ale podle výsledků voleb to hradeckým příliš nevadí.

   Já osobně jsem zvyklý se chovat slušně a otevřeně, někdy snad až příliš otevřeně. Od 20 let odpovědně pracuji, mohu tvrdit, že v práci i podnikání se mi daří. Myslím také, že za 12 let v zastupitelstvu, za 8 let v radě města, při práci předsedy komise místní samosprávy a v sociální a zdravotní komisi, jsem získal určité penzum znalostí a zkušeností, které mi dovolují ucházet se o post primátora našeho města. Samozřejmě, že jako všichni normální lidé mám o sobě a svých schopnostech i velké pochyby. Snažím se je držet pod povrchem, vystupují ven převážně v noci spolu se studeným potem a to nejen v oblasti čela.

   Ve volebním programu Hradecký demokratický klub jasně definoval co a jakým způsobem by chtěl v našem městě v příštích 4 a s výhledem na další roky, dokázat. Nemám s našimi zcela konkrétními sliby žádný problém. Jsem však ochoten a připraven pečlivě vyhodnotit volební programy ostatních uskupení a hledat shodu při jejich uplatňování. V povolebních jednáních, kterých jsem se účastnil a při kterých bylo jednáno se všemi subjekty vznikajícího zastupitelstva města vyjma Komunistické strany, jsem jasně deklaroval nutnost spolupráce politických klubů napříč zastupitelstvem k prospěchu města. Na tomhle postoji proběhlá jednání nic nezměnila.

   Moc bych si přál, aby lidé v Hradci mohli říkat to je náš pan nebo naše paní zastupitelka co pomohli vyřešit letitý ekologický spor na Plachtě, co prosadili ve spolupráci s naší KMS opravu chodníku, dopravní režim, to je ten nebo ta, co se zasadili o výstavbu mateřské školy. To je ta naše rada města, co mi pomohla jako hradečákovi s pronájmem v době krize nebo oprav, co mi pomohla vyřešit bydlení pro naši nemohoucí babičku. A tenhle pán dělá náměstka, co o něm říkají, že snad v kanceláři i spí, aby všechno stihnul. A paní představte si, byla jsem přihlásit psa a ta paní za přepážkou mi se vším poradila, pomohla vyplnit a ještě se na mě usmívala. A také samozřejmě, aby lidé říkali, to je náš pan primátor, je na něho spolehnutí a my mu věříme. To bych přál nejen sobě, ale celému městu, i když dobře vím, že jenom přání ještě nic neznamená. I proto se o místo primátora ucházím.

   Jsou před námi 4 roky společné práce pro město. O co v ní převážně půjde? Jednoznačně prioritním úkolem je správné zúřadování IPRM spojeného s půlmiliardovou dotací. Půjde o dostavbu fotbalového stadionu, vyřešení zapeklitostí kolem přestavby zimáku. Půjde o to, aby se při stále se zvyšujících nákladech na běžný provoz městských zařízení udrželo financování sportovních, sociálních a kulturních grantů, hromadné dopravy, obnovy památek a všech dalších dobře fungujících věcí. Bude nutné sladit grantovou podporu s pravidly EU. Úřad také musí být otevřenější.

   Budeme muset ušetřit peníze na nezbytné investice, v maximální míře se pokusit využít posledních let dalších možných evropských dotací. A především budeme muset ve všech ohledech velmi pečlivě dohlížet a pracovat na novém územním plánu města, který by měl být hotov v roce 2015 a měl by být pro město a jeho rozvoj skutečným zákonem. Bude nutné územně definovat trasy budoucích státem financovaných komunikací nutných k vyřešení tranzitní dopravy. Velkou ranou je pro město odmítnutí plánu na vybudování integrovaného záchranářského centra na letišti. O to víc se musíme snažit a podporovat výstavbu univerzitního kampusu a s ním ev. spojených inovativních výrobních postupů, které by Hradci velmi slušely.

   Žijeme v krásném městě. Jeho nádheru založili osvícení radní a starostové ve spolupráci s věhlasnými architekty a staviteli v první třetině 20. století Po skončení komunistického marasmu a návratu k demokracii a svobodě před 20 lety již nikdy nedosáhlo původního renomé. Ani nedávno odhalená socha tomu příliš nepomohla. Naopak byla to jiná města našeho regionu, která v posledních 20 letech vyrostla do krásy, jako například Litomyšl. Ne úplně vše bylo v našem městě zcela v pořádku i stran rozhodování o věcech veřejných. Naopak, vynořila se města, zejména v posledních letech, kterým nevládnou velké strany ale uskupení patriotů a věci veřejné v nich neochvějně a otevřeně fungují. V našem regionu jsou to Semily. To jsou pro mne současné vzory.

   Vážené kolegyně a kolegové před časem jsme složili slib člena zastupitelstva města Hradce Králové. Není v něm nic o stranických aparátech, kšeftech, úlitbách v podobě členství ve statutárních orgánech městských a jiných podniků. Za to jsou v něm deklarována slova jako čest, svědomí, odpovědnost a zájmy města. Prosím vás proto, abyste při volbě představitelů a orgánů města na tato slovo rovněž mysleli. Ve své osobě si dovoluji městu nabídnout zodpovědnost, pracovitost a čestnost. Jsem připraven vás o tom přesvědčit.


Poznámka redakce: Zdeněk Fink získal sice většinu z odevzdaných hlasů, nebyla to však většina nadpoloviční!

| Autor: MUDr. Zdeněk Fink | Vydáno dne 14. 12. 2010 | 5168 přečtení | Počet komentářů: 27 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: vystoupení na ZMHK 14.12.2010
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!