Názory Dity Dršatové

Rozhovor pro www.deti.cz

Úplné znění staršího rozhovoru, který poskytla Dita Dršatová do rubriky Úspěšné mámy redaktorce serveru deti.centrum.cz.

[red]Před časem jsem vás našla na kandidátce do zastupitelstva, nyní pracujete v jednom výboru a jedné komisi. Vím, že jste zároveň maminka 3 dětí na mateřské dovolené, můžete popsat, jak vypadá váš běžný den?

Můj běžný den se točí kolem dětí. Ráno všechny rozvezu do školy a školky a mám asi 3 hodinky na zajištění domácnosti a vyřízení různých administrativních záležitostí. V poledne si většinou vyzvednu 2 mladší děti ze školky a ze školy, a začíná náš kolotoč kolem kroužků, psaní úkolů, přípravy do školy a domácích povinností. Nejstarší školačka se k nám v průběhu odpoledne přidá. Nabité odpoledne končíme společnou večeří a většinou čtením několika pohádek (každému „tu jeho“).

­[red]Pracujete ve výboru pro rozvoj města a územní plánování. O čem v současné době například vedete jednání? Co jako Hradečák shledáváte prioritou. Co se vám naopak třeba nelíbí v současných plánech rozvoje? Otiskuje se do této oblasti nějak vaše mateřství, ohled na potřeby dětí, maminek, trávení volného času rodiny ve městě atd…? Cítíte, že máte skutečně možnost do něčeho zasahovat, nebo vás práce v zastupitelstvu spíše zklamala.

Jsem členkou poradního Výboru pro územní plánování a rozvoj města, ne zastupitelstva. Většinou řešíme různé změny územního plánu, býváme seznámeni s plánovanými studiemi atd. V současném období se v Hradci Králové staví nebo připravují velkolepé projekty, jako např. koupaliště, malšovický stadion, rekonstrukce několika náměstí, křižovatek, aj. Je toho opravdu hodně, zdaleka by se to sem všechno nevešlo. Já bych osobně uvítala, kdyby se ve větší míře budovaly a provázaly např. cyklistické stezky po celém městě, dětská hřiště, parky určené k relaxaci i ke sportu. Něco se plánuje, tak uvidíme, jak dopadnou realizace.

­[red]V životopise uvádíte studium na přírodovědecké fakultě, pracovala jste jako marketingový pracovník ve Výzkumném ústavu syntetických laků a pryskyřic. V současnosti pracujete také v komisi pro výchovu a vzdělávání. Cítíte tu oblast jako vzdálenou, nahlížíte ji jako rodič, láká vás se v tomhle oboru vzdělávat? (což se nevylučuje :o)

Skutečně oblast školství je mi velmi blízká, proto jsem rovněž měla zájem o členství v Komisi pro výchovu a vzdělávání, pracující pro Radu města HK. Myslím, že mám docela dobrý přehled o školách, školkách a různých zájmových činnostech na území našeho města právě díky svým dětem a rovněž díky známým a kamarádům, mezi nimiž se pohybuji. Proto mohu tímto prostřednictvím uplatňovat své i jejich představy a požadavky týkající se školství a volnočasových aktivit.

­[red]V životopise nastiňujete něco o svých výtvarných koníčcích. Mohla byste to rozvést? Máte teď čas a sílu věnovat se těmto zájmům?

Nerada to přiznávám, ale tato moje záliba je nyní téměř na nule. Maximálně si někdy něco malého vytvoříme doma s dětmi. Naštěstí máme velkou partu přátel, s nimiž se scházíme na pravidelné zdobení adventních věnců, malování vánočních a velikonočních perníčků, atd. Tak aspoň tímto způsobem se dostaneme k nějakému tvoření. Ale na skutečné malování si ještě pár let musím počkat, než budu mít opět trochu volnější ruce.

­[red]Jestlipak máte ve svém domácím prostředí nějakou oporu a parťáky, kteří se s vámi podělí o domácí práce nebo péči o děti?

Mám manžela, který je sice občas zaneprázdněn, ale pokud je doma, tak se aktivně zapojuje do rodinného dění. Občas mi také vypomohou s hlídáním dětí babičky a dědečkové. Bez rodinné podpory by to opravdu nešlo.

­[red]Cítíte jako pravdivé, že při větším počtu dětí v rodině se už děti vychovávají samy :o)

Nemyslím, že toto tvrzení je pravdivé. Domnívám se, že tato představa může platit tak při počtu 5 a více dětí. V těchto rodinách ty starší děti skutečně mohou pomoci s mladšími. Větší kolektiv sám o sobě také určitě přispívá k výchově dětí. Každopádně i 3 děti se musí naučit spolu komunikovat. Je to pro ně velká škola.

­[red]Musela jste se potýkat se žárlivostí starších sourozenců? Tři děti = tři období vzdoru nebo se to pak slije?

Se žárlivostí u našich dětí se moc nesetkáváme. Spíš se u nás projevuje řevnivost typická pro 3 sourozence, kdy velmi často se jedná o hru „na třetího“. Prostě se většinou 2 spolčí proti jednomu. Myslím, že sudý počet dětí je z tohoto pohledu lepší. Nicméně určitě je tato průprava dobrá do života.
A co se týče období vzdoru – je to velmi individuální. U nás se to velmi střídá. Prostě jak se říká: „každý chvilku tahá pilku“ – jednou zlobí jedno dítě, potom zas druhé a nakonec třetí. Všechny mají svá lepší a horší období, tak jako my dospělí. Naštěstí se většinou ta horší období nekumulují, ale spíše střídají. Takže se naše pozornost zaměří vždy žádaným směrem.

­[red]V současnosti se hodně diskutuje o pojetí výchovy v rodině. Upouštíme od autoritativní výchovy, snažíme se děti respektovat, často ale bojujeme s tím, že děti nerespektují nás. Jak tohle prožíváte vy? Kde berete své „výchovné vzory“?
Představuji si, že není možné, aby ani jedno z vašich dětí nechtělo zvířátko. Jak se stavíte k tomuhle fenoménu?


Dnes se velmi často nechává vše na volbě dítěte. Nejsem si jista, že je to správný přístup. Naopak se domnívám, že i dítě se musí naučit občas se podřídit názoru většiny či dané situaci. Pokud si děti budou diktovat co chtějí samy, za chvíli se budeme hodně divit. Dítěti musí být nastaveny jisté mantinely jeho chování a ty se musí dodržovat. Někdy je to velmi těžké, ale určitě se tato cesta mnohonásobně vyplatí. Každé dítě je jiné a potřebuje různě široké meze. Jejich vymezení je právě na nás – rodičích. Já sama mám doma 3 naprosto rozdílné osobnosti a snažím se k nim přistupovat dle jejich možností, tedy individuálně. Často slýchám, že naše děti nás nerespektují a dělají si co chtějí. Ale ony dle mého názoru jen často neví, jak se mají správně zachovat. Nevidí kolem sebe moc dobrých příkladů chování mezi dospělými. Pojďme dětem, ale i sami sobě příkladem. Chovejme se čestně a jistě nás děti samy začnou respektovat. Staneme se jejich přirozenými vzory.
Co se týče domácích zvířat - myslím, že děti by se měly naučit postarat se o nějakého živého tvora. My bydlíme v bytě, proto jsme tuto záležitost zatím vyřešili chovem pískomilů, na kterých jsme se napřed společně dohodli a něco si přečetli o jejich chovu. Děti na pískomily myslí, z přírody jim nosí šišky, klacíky, kůru, atd.

­[red]Kdybyste měla říct, co jste se naučila v životě od svých dětí, co by to bylo?

Díky svým dětem jsem se naučila velmi dobře si zorganizovat čas, nezabývat se zbytečnostmi a soustředit se na to podstatné. Děti mě také naučily jen tak se potulit, pohladit a obdivovat naprosto běžnou krásu kolem nás, které my dospělí si občas už ani nevšimneme.
A také až díky nim jsem plně pochopila, že chceme-li mít někoho rádi, musíme ho přijmout takového jaký je. Dřív jsem měla sklony ke snadnému odsouzení nějakého nevhodného chování. Dnes už díky dětem vím, že nic není jen černé nebo bílé. Vše kolem nás je naopak barevné a záleží jen na nás, kolik těch barev z duhy dokážeme spatřit.

­[red]A mohla byste na totéž odpovědět u svého partnera?

Od manžela se stále učím určitému nadhledu a odstupu. Občas se hodí.

­[red]Jaký máte názor na pomoc dětí v domácnosti?

Děti by se určitě měly zapojit do domácích činností. Vždyť ve společné domácnosti bydlí, jsou její součástí. U nás děti mají pravidelné úkoly, které si plní dle týdenního rozvrhu.

­[red]Vystudovala jste přírodovědný obor, jakým způsobem se tohle zaměření odráží ve vašem životě? Máte pěkné vzpomínky na školu a studentské období?

Mé nejhezčí studentské období bylo na vysoké škole. Tehdy jsem neměla žádné závazky vůči nikomu, vydělávala jsem si již peníze, měla jsem dobrou partu přátel na kolejích – velmi zajímavý, svobodný a uvolněný život to byl. Jeden pan profesor nám řekl, abychom si vážili tohoto studentského období, plně ho využili, protože jsme naposledy ve svém životě nejbohatší a nejsvobodnější. Tehdy jsme se tomu smáli – vždyť jsme měli pár korun z brigád a hlavu plnou zkoušek. Ale měl pravdu. Po škole přibyla starost o živobytí, zaměstnavatel, rodina. To vše velmi svazuje, ale musím uznat, že i naplňuje. Prostě je to další životní etapa, ve které jsem také velmi šťastná.

­[red]Už jste na mateřské několik let, plánovala jste takovou pracovní pauzu nebo se necháte unášet řekou života?

Na mateřské jsem byla 10 let. Nikdy jsem si to takto nepředstavovala. Mou původní představou, bylo 1 maximálně 2 děti (to kvůli manželovi). Po prvním roce mého druhého dítěte jsem se však začala rozhlížet po rodinách se třemi dětmi a moc se mi tato myšlenka líbila, až jsme ji naplnili. Kdybych toto vše věděla mnohem dříve, začala bych s dětmi dřív a pořídila bych si 4. Myslím, že to je ideální počet, zvlášť, když se rozdělí s malým odstupem třeba 5 let po dvojičkách. Dnes už na to však nemám ani čas, ani energii.

­[red]Jaké máte výhledy do budoucna, na co se momentálně těšíte?

Přiznám se, že budoucnost moc neřeším. Více žiji současností. Snažím se užívat si ji plnými doušky, protože je mi jasné, že mám před sebou ještě tak 5-10 let života naplněného mými dětmi, což velmi rychle uteče. Pak se určitě vrhnu zase pořádně na své koníčky.

[red]Děkuji za rozhovor!

Článek najdete na http://deti.centrum.cz ....

| Autor: Mgr. Dita Dršatová | Vydáno dne 27. 04. 2010 | 3130 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!