Názory Vladimíra Springera

Stručná zpráva o průběhu koaličního vyjednávání.

Člen vyjednávacího týmu podává průběžné informace (zatím sedm zpráv).
Odkaz na starší článek, kde se také píše o Miroslavu Formanovi, který se jednání účastnil za ČSSD spolu s ing. Orgoníkovou.


7. zpráva - souhrn na poslední dny (12.12.2010 večer)

Po odmlce pár slov k vyjednávání. Od naší poslední společné schůzky se naši vyjednávači několikrát sešli s ČSSD, jednou na jejich přání i separátně vždy v rámci svého uskupení. Tam „přátelé“ jak si mezi sebou říkají, měli ke každému trochu jinou řeč, ale nevyplynul z toho nějaký výrazný pokus o ovlivnění naší vzájemné vazby. Pořád to bylo jako doposud – vše jsme si vysvětlili, občas i něco odsouhlasili a příště další hovory.
V současné době jim byl předán návrh koaliční smlouvy >>> , mohlo by být podepsáno dnes večer. Uvidíme. Je tam zachován poměr v radě 7:4, ale zároveň funkce 5. náměstka, ale neuvolněného. Návrh padl s představou, že tento náměstek by měl na starosti dotace a svoji činnost by převážně vykonával na vyšších úřadech hlavně v Praze. Doufáme, že to bude pro nás přijatelné.To by byl poslední kompromis. Je potřebné dnes domluvit jména a hlavně náplně náměstků, uvidíme.
Jinak další zpráva hovoří o vnitřním pnutí v TOP, mají dnes sezení. Je dost pravděpodobné, že pan Nádvorník přestane mít zájem o funkce a jedničkou jejich se stane dr. Vedlich. Ale je to trochu dost pozdě (mělo to být tak přede 10 dny) a navíc tato parta nedává jistotu 4 hlasů do koalice.

6. zpráva, spíše poznámka (21.11.2010 večer).

Po skončených volbách proběhly do této doby dva pokusy o sestavení vedení města Hradec Králové, středopravá koalice ztratila své šance nečekaným odstoupením TOP 09. V tuto chvíli avizuje sociální demokracie, že tak zvaná koalice dobré vůle pod vedením sociální demokracie je připravena na pondělním zastupitelstvu prohlasovat jimi navržené vedení města pro příští volební období. Nelze si představit jiné řešení, než že tento krok přímo či nepřímo podpoří komunisté. Uvidíme a uslyšíme.
Pro případ, že tato jejich snaha se nesetká s úspěchem, je středopravá koalice připravena okamžitě reagovat a přijít se svým dalším návrhem na řešení patové situace.

5. zpráva (02.11.2010 večer).

Schůzka proběhla pochopitelně bez TOP. Před tím proběhlo dvoustranné jednání za přítomnosti Pavla Rytíře s Topkou, ale nikoliv se zvolenými členy zastupitelstva. Po určité výměně názorů a pohledů na současnou situaci byla nabídnuta ke zvážení koalice s ČSSD a TOP spolu se zelenými. Poděkovali jsme za ni a sdělili, že bychom dali přednost návratu TOP 09 do středopravé koalice, což bylo označeno jako zřejmě nereálné (víceméně kvůli VPM).

Následná schůzka čtyř stran se hlavně týkala připravované schůzky na čtvrtek, kterou svolává Ing. Orgoníková, viz Hradecký deník
Jednací stůl prostírá ČSSD
Ve čtvrtek by se měli sejít zástupci ČSSD, ODS, TOP 09, Doma v Hradci a Změna pro Hradec na společném jednání o budoucí koalici. K jednomu stolu je pozvala Hana Orgoníková, jednička na kandidátce hradecké ČSSD.
„Bez jedné další silné strany se koalice nevytvoří a já jsem ochotná jednat se všemi. Myslím, že bychom se měli už nějak dohodnout ku prospěchu občanů. Jednání jsou velmi složitá a uvidíme, kam se přikloní menší strany. Kompromisy bude muset udělat každý,“ uvedla Orgoníková.
„Pozvání jsme dostali a určitě přijdeme, nicméně stále věřím, že TOP 09 svůj postoj přehodnotí a vrátí se do původní koalice. Určité signály tady jsou, myslím, že ve svých postojích nejsou všichni jednotní. Stále upřednostňujeme vznik středopravé koalice,“ řekl Pavel Staněk, předseda oblastní rady ODS.
„Naše stanovisko se nezměnilo, ve čtvrtek budeme moudřejší,“ reagoval Richard Nádvorník, jednička na kandidátce hradecké TOP 09.
„Pro nás je velká koalice s ČSSD neprůchozí, určitě by se to neobešlo bez požadavků na další náměstky, vedlo by to ke zvyšování jejich počtu a následnému zatížení radniční kasy, s čímž my prostě nesouhlasíme,“ řekl Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu.


Z uvedeného vyplývá, že my jsme pozvánku neobdrželi a snad ani nečekali, viz slova pani Orgoníkové v minulém zápisu. Dále jsme se na schůzce shodli, že uvolníme všem partnerům možnost jednat i s nekoaličními partnery viz prohlášení a vyčkáme věcí příštích, viz tiskové prohlášení:

Níže podepsané strany a sdružení se dohodly, že každá nyní může jednat s dalšími subjekty, ale společně předpokládají, že se TOP 09 znovu vrátí k jednání o vytvoření původní středopravé koalice.
V Hradci Králové 2. listopadu 2010, 20:00 hod.
Občanská demokratická strana
Hradecký demokratický klub
Volba pro město
Doma v Hradci

Velmi důležitá bude reakce ODS, zítra se sejde jejich velitelstvo a mělo by se dohodnout na nějakém postoji, který budou zastávat na čtvrtečním sezení na Střelnici. Vše je v tuto chvíli otevřené.

Příští schůzka je v pátek 5.11.2010

4. zpráva (31.10.2010 večer).

4. schůzka navazovala na naše sezení, je zde na místě poděkovat všem přítomným za bohatou účast a projevené názory. Máme pocit, že na rozdíl od jiných máme partu, kde jsme schopni si vyměnit názory a domluvit se a nepotřebujeme na to žádná grémia, výkonné rady nebo sněmy. Ale k věci.

Jednání bylo rychlejší ještě víc, nežli jsme si představovali. Před samým jednáním proběhla schůzka Zdeňka Finka s paní Finfrlovou, došlo ke vzájemnému vyjasnění názorů a dohodě na dalším postupu. Tím jsme splnili svůj slib a vyrovnali se tak s našimi problémy vůči partnerům. Několik minut po 18. hodině se dostavil pan Nádvorník jako jediný z TOP 09 (doposud chodili vždy v trojici) a oznámil, že jednání bude velmi krátké. Jejich vedení se v neděli sešlo (původně tvrdili, že to půjde až v úterý) a shodlo se na vystoupení z koalice. Ani si nesedl, nechtěl vůbec diskutovat. Konkrétní důvody si prý máme přečíst v tiskovém oznámení, které vydají v pondělí ráno. Jistě jste to četli a našli, dle našeho názoru, zástupné problémy. Prohlášení lídra Zdeňka Finka pro denik.cz jsme zveřejnili zde.

Přitom vyjednávači za VPM jednomyslně tvrdí, že byli připraveni nejen jednat, ale měli ústupovou variantu bez Šilhánkové. Velká škoda takového přístupu. Co bude dál, uvidíme. Iniciativy se ujala paní Ogorníková a ve hře je mnoho variant, většina alespoň s tichou podporou komunistů. Pochopitelně pro nás nepřijatelné.
Z médií kurzívou:
Strany, které dosud o koalici jednaly, jsou zaskočené. Překvapilo je, že v hradecké TOP 09 zřejmě panuje nesoulad.
Jindřich Vedlich, asistent ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který dostal od voličů nejvíc preferenčních hlasů ze své strany, totiž uvedl: "Opuštění stávajících koaličních jednání bylo unáhlené. Žádné jiné řešení bez podpory hlasů KSČM totiž v tuto chvíli neexistuje." Rozložení politických sil je podle něj nesmírně komplikované a příliš možností na stabilní řešení neskýtá. Dodal, že žádné řešení s KSČM nepodpoří. "Chtěl bych ubezpečit všechny občany, že nikdy nepodpořím takové řešení povolební situace v Hradci Králové, které by se opíralo o podporu KSČM. Zpronevěřil bych se tak všemu, za co jsem před dvaceti lety jako studentský vůdce bojoval," prohlásil.
Lídr TOP 09 Richard Nádvorník zatím nechtěl dění komentovat. Jisté však je, že se do hry vrací ČSSD, která volby v Hradci vyhrála. A nabízí nemalé ústupky za to, aby se z odstrčené partaje stala stranou "vládní".

Orgoníková nabízí primátorský post konkurenci

TOP 09 totiž sociální demokraté v čele s poslankyní Hanou Orgoníkovou nabízejí post primátora, ačkoli topkaři mají jen čtyři mandáty a ČSSD osm. "Jsme ochotni netrvat na funkci primátora, protože je potřeba hledat společné styčné body a ne to, co nás rozděluje. Volební program TOP 09 a náš byl velmi podobný. Myslím si, že ohledně programu se shodneme i s ODS," řekla Orgoníková.
Občanským demokratům byla ale primátorský post nenechala: "ODS by primátora mít neměla, ať má dva náměstky," míní politička. Představit by si uměla také koalici s ODS a některou z menších stran, buď Změnou pro Hradec nebo uskupením Doma v Hradci. V zastupitelstvu by měly 20 nebo 21 hlasů. ODS by se o koalici musela poradit
Předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk uvedl, že kdyby ODS měla jít do širší koalice, bude muset svolat široké grémium z místních sdružení, které příjme konsensus o tom, jak dál. "Není to vyloženě jednoduchá situace, protože počty nevycházejí nejlíp. Tak jako tak nezbývá, než udělat koalici s někým, s kým jsme ji primárně dělat nechtěli. Teď zrovna nevím, co dál," řekl Staněk.
Co k tomu dodat, ODS skutečně zvažuje vstup do koalice, primátor pro TOP jistě není pro nás přijatelný a vyjádření paní Orgoníkové v dnešní regionální MF ve smyslu: Taková uskupení jako VPM nebo HDK jsou uskupení ad hoc pouze k volbám. Důležité jsou politické strany, protože na ně dosáhnete a můžete je hnát k odpovědnosti a hovořit i s jejich vedením. Jsou to strany v poslanecké sněmovně.
To je pro nás přinejmenším velmi nepřijatelné, hledám slušná slova. Ani 3. pozice ve volbách není pro ni známkou kvality lidí na kandidátce. Ve stejném článku Zdenek říká: Se sociální demokracií klidně, ale s paní Orgoníkovou ne.

Další schůzka "zbytku" koalice bude v úterý 2. 11. večer.

3. schůzka (25.10.2010 večer).

Úvodem Zdeněk Fink oznámil, že učinil potřebné kroky a je připraven vykonávat funkci primátora. Po diskusi o počtu náměstků jsme se skřípěním zubů odsouhlasili 4 s podmínkou zrušení ředitelských míst, tak jak jsme se v neděli na klubu HDK dohodli. To je v podstatě až na nějaké drobnosti jediné na čem jsme se bez problémů shodli.
Dále se totiž začaly řešit personálie a to se ukázalo jako problém. My jsme v duchu dohody na klubu odmítli pokračování 2 náměstků ODS ve funkci, následně jsme odmítli i další jejich variantu spočívající ve výměně kompetencí a zachování jmen. S tím ostatní viditelně souhlasili, bude se očekávat alespoň jedno nové jméno. Dále jsme se neshodli s Doma v Hradci, zůstávají na svém a požadují buď 2 radní anebo 1 náměstka. Dalším závažným problémem se ukázala neshoda TOP a VPM, obě uskupení mají eminentní zájem o post náměstka pro rozvoj. Tyto problémy jsou nyní námětem pro dvoustranná jednání, několik již proběhlo a budou pokračovat.
Za nás - jednali jsme s ODS o náměstcích, nejsou nadšeni, domnívají se, že volby potvrdily oprávněnost jejich nominace, ale budou na tom pracovat, další schůzka bude ve čtvrtek. Další jednání proběhlo s Doma v HK, trvají dál na svém, ale náměstek pro ně je obecně v podstatě nereálný. Nabízí se možnost zvážit jejich zařazení do našeho klubu, v tu chvíli by mohli mít 4 radní se sobě blízkými názory docela sílu. Je to na zvážení, musíme přemýšlet.

Další koaliční schůzka bude v neděli 31.října večer.

2. zpráva (20.10.2010 odpoledne)

     Ve středu dle dohody proběhlo 2.kolo povolebního jednání za účasti 5 středopravicových stran. Výsledkem schůzky je vzájemná shoda na jménu kandidáta na primátorskou funkci. K naší radosti bude navržen MUDr. Zdeněk Fink, v čemž vidíme potvrzení volebního úspěchu HDK v komunálních volbách a zároveň jeho osobní ocenění za zisk nejvyššího počtu preferenčních hlasů v Hradci Králové. Pan doktor Fink si vyhradil několik dní na vyřešení pracovních otázek, čímž je podmíněn jeho souhlas s nominací do funkce primátora.
     V další části jednání bylo nejvíce času věnováno diskusi o počtu a pracovní náplní náměstků primátora, složení rady města a dalších organizačních záležitostech, z toho nic nebylo uzavřeno.

1. zpráva (20.10.2010 dopoledne)

V pondělí 18. října večer se k první povolební schůzce sešly vyjednávací týmy ODS, HDK, VPM, TOP 09 a Doma v Hradci. Po skoro dvouhodinovém jednání zmíněné subjekty došly k dohodě o utvoření středopravé koalice s 21 zastupiteli. Na schůzce se dále hovořilo o zásadních programových shodách, případných neshodách. Byly vyměněny názory na personální obsazení, jejich řešení bude obsahem dalších schůzek. Následující proběhne ve středu 20.října.

| Autor: Mgr. Vladimír Springer | Vydáno dne 16. 12. 2010 | 5021 přečtení | Počet komentářů: 108 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!