Tiskové zprávy, dokumenty HDK

Tiskové prohlášení HDK

HDK zveřejňuje tiskové prohlášení k povolebnímu vyjednávání až po čtvrtou část ustavujícího zastupitelstva Hradec Králové.

Tiskové prohlášení

     Středopravá koalice 17 zastupitelů ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci je dlouhodobě znepokojena povolební situací v Hradci Králové, která je velmi nestabilní. Nejdříve náš předpokládaný koaliční partner TOP 09 nečekaně nenalezl důvody dále spolupracovat na společném projektu, následně se ani ČSSD nepodařilo sestavit tak zvanou Koalici dobré vůle. Z uvedeného vyplývá, že žádné uskupení nemá samo o sobě dostatek síly zvolit stabilní vedení města. V tuto chvíli, kdy ČSSD z vlastní vůle před dalším jednáním zastupitelstva opustila společná jednání a vše vrátila na začátek, cítíme jako nutnost se k průběhu těchto jednání vyjádřit. Do této doby jsme se úmyslně vyhýbali komentářům k probíhajícím kontaktům, rozhodnutí vedení ČSSD nás však vede k tomu veřejně projevit své postoje a názory.

     Středopravá koalice vyzvala po neúspěšném 2.kole voleb ostatní demokratické strany k dialogu o možné spolupráci. Výsledkem bylo navázání kontaktu HDK, VPM a Doma v Hradci s vedením ČSSD. Pro další vývoj bylo důležité následné rozhodnutí vedení ODS, které svým zastupitelům umožnilo vstup do tohoto vyjednávání. Do zasedání zastupitelstva 30. listopadu se nepodařilo uzavřít potřebnou dohodu, jednání vůbec nebylo jednoduché. Obě strany pak na začátku deklarovaly společný zájem vyjednávání zdárně ukončit a umožnit tak konečně zvolit funkční vedení města. Vlastní vyjednávání tomu však příliš nenasvědčovalo, ČSSD se snažila rozklížit společné postoje středopravých stran, ale jejich snaha nebyla korunována úspěchem i přes separátní jednání s jednotlivými subjekty.

     Je značně obtížné jednat s potencionálním koaličním partnerem při vědomí, že vedení ČSSD po celou dobu intenzivně průběžně jedná i se sdružením Změna pro Hradec a TOP 09 s tím, že jim neustále garantuje možnost dohody (viz řada prohlášení paní Ing.Orgoníkové), ale to je zřejmě v politice možné. Je velmi obtížné jednat s koaličním partnerem, když v úterý neplatí dohoda z pondělí a nelze už vůbec předpokládat co bude ve středu. Je velmi obtížné jednat s potencionálním koaličním partnerem, když mu v pátek zašlete návrh koaliční smlouvy a v neděli večer je zřejmé, že její obsah řádně neznají.

     Po 10 dnech se situace vyvinula tak, že středopravá koalice, po řadě setkání, připravila návrh koaliční smlouvy, ve které dle našeho názoru byly podchyceny průběžně dosažené dohody. Tuto neděli 12.prosince jsme dolaďovali podrobnosti dohody, na rozdíl od informací ČSSD tvrdíme, že bylo na stole i personální obsazení všech postů ve vedení města. Jsme přesvědčeni, že takto koncipovaná dohoda byla průchodná a výhodná pro obě strany s tím. že respektovala výsledky voleb.

     Bohužel Ing. Orgoníková za ČSSD na poslední chvíli koaliční dohodu odmítla, jejich způsob oznámení konečného postoje byl velmi nestandardní. Ani zdůvodnění změny názoru proti neděli nebylo pro nás pochopitelné. Je nám líto ztraceného času při vyjednávání s ČSSD vedeného z naší strany s dobrou vírou v rozumnou dohodu.

     Z uvedeného jasně vyplývá, že z našeho pohledu se Ing. Orgoníková neukázala při koaličním vyjednávání jako spolehlivý a důvěryhodný partner. Spolupráce ve vedení města by s ní zcela jistě nebyla jednoduchá.

Hradec Králové, 15. 12. 2010
za Hradecký demokratický klub a klub zastupitelů HDK Mgr. Vladimír Springer, zastupitel

| Autor: administrator | Vydáno dne 15. 12. 2010 | 2854 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!