Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet

10. březen je výročím povstání Tibeťanů proti čínským okupantům. Každoročně v tento den vyjadřují vyvěšením tibetské vlajky svobodomyslní lidé na celém světě podporu tibetským snahám o nezávislost. Zastupitelé HDK se zasloužili o to, že se Hradec Králové v roce 2003 k této tradici po několikaleté přestávce opět připojil.

10. březen je výročím povstání Tibeťanů proti čínským okupantům. Každoročně v tento den vyjadřují svobodomyslní lidé na celém světě podporu tibetským snahám o nezávislost.

Rada města Hradec Králové v souladu s článkem 2.2.2 Programového prohlášení koaličních stran souhlasila všemi hlasy přítomných radních s tím, aby před Magistrátem 10.03.2003 visela tibetská vlajka (a v dalších letech). SOS a HDK již dříve svolali na 10.3.2003 shromáždění "Vlajka pro Tibet", pro případ, že by s touto akcí nesouhlasila reprezentace města. Svolavatelé se rozhodli, že akci uskuteční přestože její hlavní cíl - solidarita Hradce Králové s nenásilným usilím o lidská práva - je vyvěšením vlajky splněn. Účastníci shromáždění i někteří okolojdoucí obdrželi leták s dalajlámovým prohlášením (zde ve formátu rtf).

V roce 2002 vyvěsilo tibetskou vlajku na radnici 131 městských a obecních úřadů (tehdy bez Hradce Králové, ale např. ve Vamberku, Nové Pace, Trutnově). Paradoxem bylo, že Hradec Králové patřil mezi první čtyři města, kde visela tibetská vlajka v prvním roce akce - v roce 1996. Zde najdete přehled. Zde najdete přehled pro rok 2003.

V neděli 10.3.2002 uspořádala krajská organizace SOS a HDK na královéhradeckém Ulrichově náměstí další akci "Vlajka pro Tibet". Účastnili se zástupci některých demokratických politických stran a nepříliš mnoho občanů. Shromáždění moderoval svolavatel Pavel Rytíř (předseda KO SOS), vystoupili hradecký ex-primátor Martin Dvořák (zastupitel VPM), náměstek Josef Potoček (zastupitel KDU-ČSL), Monika Pajerová (strana Naděje), Zdeněk Fink (zastupitel SOS - HDK). Asi 30 účastníků a někteří novináři podepsali petici za osvobození pančenlámy z čínské internace, petici připravil Martin Dvořák.
Bohužel zastupitelstvo jako celek opět neschválilo připojení Hradce Králové k akci Vlajka pro Tibet.

V pátek 9.3.2001 od 1400 uspořádala krajská organizace Strany pro otevřenou společnost spolu s Hradeckým demokratickým klubem na Ulrichově náměstí v Hradci Králové shromáždění "Vlajka pro Tibet", účastníci sbírali podpisy pod petici "Zachraňme Tibet !".

Zachraňme Tibet !

Po vpádu do Tibetu před padesáti lety začal čínský komunistický režim ničit svébytnou unikátní kulturu Tibeťanů. Během půlstoletí byly zabity statisíce Tibeťanů a desítky tisíc uvězněny pouze za své přesvědčení a nesouhlas s čínskou okupací Tibetu. Tisíce buddhistických klášterů byly srovnány se zemí. Neustále probíhá organizované přesídlování statisíců Číňanů do Tibetu a ničení životního prostředí. Čínské úřady neustále pokračují v politice pronásledování nenásilného odporu Tibeťanů i dnes, na začátku nového tisíciletí.

Proto žádáme vládu ČR, aby:

  • na oficiálních jednáních s představiteli čínské vlády důrazně upozorňovala na porušování lidských práv v Tibetu,
  • zasazovala se o propuštění politických vězňů a vězňů svědomí v Tibetu,
  • opakovaně vyzývala představitele čínské vlády k přímému dialogu s dalajlamou,
  • veřejně podpořila úsilí tibetské exilové vlády a dalajlamy o skutečnou autonomii Tibetu,
  • podpořila návrh rezoluce o porušování lidských práv v Tibetu v Komisi pro lidská práva OSN v Ženevě a aktivně se zasazovala o její přijetí.

Martin Špimr - Dokumentační středisko pro lidská práva, Kateřina Lišková - Nezávislé sociálně ekologické hnutí NESEHNUTÍ, Ľubomír Sklenka - Občanské sdružení Lungta, Zuzana Ondomišiová - Nadační fond Potala, Tomáš Pojar - Společnost Člověk v tísni o.p.s.

V Praze, 1. února 2001

Okolo 10.3. vždy jsou na webových stránkách HDK umístěny tibetské vlajky jako doprovodná aktivita webmasterů v rámci "Vlajky pro Tibet".

 

Lungta (česky o Tibetu)

Nadace Potala

Tibetská exilová vláda (angl.)

 

O shromáždění 09.03.2001

Oznámení Magistrátu HK (formát rtf)

"Zachraňme Tibet"
Petice vládě ČR s podpisovým archem (formát rtf)

Petice vládě ČR - velké písmo (formát rtf)

Zpráva do bulletinu SOS

 

 

 

 

 

 

 

 

мери кей каталог мери кей онлайн

| Autor: Ing. Pavel Rytíř | Vydáno dne 03. 03. 2010 | 4665 přečtení | Počet komentářů: 24 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky/akce (archiv)
18.09.2014: Sportujte s HDK
Předseda oddílu jógy TJ Sokol Pouchov J. Štěchovský a HDK Vás zvou na ukázkovou hodinu cvičení rodičů s dětmi v Pouchovské sokolovně - středa 1.10. 2014 od 17.00. Akce se koná s finanční podporou Klubu přátel HDK. Pozvánka zde.
18.09.2014: Předvolební debata kandidátek
Romana Lišková se 1.10.2014 od 18.00 zúčastní debaty kandidátek pořádané Fórem 50% v salonku Nového Adalbertina.
18.09.2014: Pozvánky (příští schůzka HDK)
Příští schůzka HDK bude 06.10.2014 od 18.00opět v salonku restaurace Pod Terasami. Program: poslední dny komunální volební kampaně 2014.
Čtení odjinud
Vyhledávání

Vyhledat text

Nejčtenější články za poslední půlrok

Neexistuji vhodna data!

Nejkomentovanější články za poslední půlrok

Žádný komentář za období!