slide
 

Kdo jsme

Časová osa milníku HDK

1994

Koalice jejíž součástí je i HDK získává z pátého místa kandidátky jediný mandát tohoto uskupení. Uspěl náš kandidát Jiří Sova. Rok 1994 se dá považovat za rok vzniku HDK.

1998

Zisk mandátu zastupitele pro Zdeňka Finka.

2002

Hradecký demokratický klub získává 3 zastupitelské mandáty a podpisem koaliční dohody se stává poprvé součástí vedení Hradce Králové.

2006

HDK obhajuje 3 mandáty zastupitele v komunálních volbách a zůstává součástí vedení města. Zdeněk Fink a Vladimír Springer jsou zvoleni do Rady města.

2010

Historický úspěch klubu v komunálních volbách, získáváme 5 mandátů a poprvé i primátora v osobě Zdeňka Finka.

2012

HDK jde poprvé do krajských voleb jako součást Koalice pro Královéhradecký kraj. Díky 3133 preferenčním hlasům se Zdeněk Fink stává krajským zastupitelem.

2014

Vítězství v komunálních volbách a 12 mandátů znamenalo spolu s 10 870 preferenčními hlasy obhajobu Zdeňka Finka na postu primátora Hradce Králové.

2018

Zisk 7 mandátů v komunálních volbách. Jsme nejsilnější opoziční stranou.

2020

Náš kandidát Jan Holásek se stává prvním senátorem v historii HDK. V krajských volbách jsme získali 3 mandáty a stali jsme se součástí koaliční vlády. Zdeněk Fink zastává post radního pro zdravotnictví.

Historie

Začalo to v Občanském fóru

Většina (věkem starších) kandidátů HDK začínala s politikou v listopadu 1989 ve stávkových výborech a v Občanském fóru. Např. v okresní radě OF před prvními polistopadovými komunálními volbami 1990 byli Václav Boštík, Ludmila Hovorková, Pavel Rytíř, Jiří Sova, Jaroslav Štěchovský a Arnošt Urban. Hradec Králové byl v těchto volbách rozdělen (poprvé a naposledy) do čtyř obvodů. Vítězem voleb byla Hradecká demokratická koalice (tvořená OF, ČSSD, ČSS, SZ, ČSL, ŽPS a NK) s 30 mandáty (z 60). Hned napoprvé se jako vítěz objevila zkratka HDK. Mezi 30 zastupiteli, zvolenými za koalici byli i čtyři členové dnešního HDK: Josef Duchoň, Ludmila Hovorková, Jiří Sova a Jindřich Šaršon.

historie
TK a za nás Jindřich Šaršon, Pavel Rytíř, Josef Duchoň a Jiří Sova

Občanské fórum nahrazují (víceméně) klasické strany a hnutí

Pokus učinit z OF jednu politickou stranu neuspěl, a tak do vznikající ODS vstoupila menší část aktivních lidí z OF, ještě menší pak do OH (ti později stáli u zrodu Hradeckého demokratického klubu), drtivá většina lidí aktivních v OF nevstoupila nikam.
Před komunálními volbami 1994 již nebyl zájem o tak širokou koalici jako v roce 1990, přesto opět šla do voleb Hradecká demokratická koalice tentokrát jako sdružení SD(OH), LSNS, SZ a nezávislých kandidátů. Lídrem byl Pavel Rytíř, sdružení vydalo poprvé vlastní volební noviny. Kampaň byla financována převážně z příspěvků kandidátů a z reklamy ve volebních novinách (a trochu přispěly i sdružené politické strany). Do Zastupitelstva města byl po zisku 62 569 hlasů pro HDK (3,85%) zvolen Jiří Sova. Sdružení doplatilo na to, že nedokázalo přesvědčit většinu svých příznivců, aby volili celou kandidátní listinu, nikoliv pouze vybrané kandidáty. Jiří Sova byl zvolen do Rady města.

Vzniká Hradecký demokratický klub jako volební strana

Po nepříliš podařeném sloučení SD(OH) a LSNS končí s členstvím v již přejmenované ČSNS všichni bývalí členové OH. Ovšem z komunální politiky neodcházejí a schází se nadále jako „stolní společnost“. Na přelomu let 1997–1998 pomohli svými podpisy se založením liberálně-ekologické Strany pro otevřenou společnost (SOS). Tam vstoupil pouze Pavel Rytíř, který se stává členem jejího vedení (v letech 2006–2010 i předsedou).
Nestranická společnost začínala vyhovovat i dalším lidem, kteří se chtěli v komunální politice angažovat, ovšem nechtěli vstupovat přímo do nějaké politické strany. Do komunálních voleb 1998 tak vstoupila samostatně volební strana Hradecký demokratický klub jako sdružení nezávislých kandidátů a SOS, poprvé bez koaličních partnerů. Vydání opět černobílých volebních novin si tentokrát kandidáti financovali zcela sami. Byl registrován web www.hdkhk.cz (tehdy spíše elektronická nástěnka). Do voleb šel HDK se sloganem ROZUM a CIT PRO HRADEC, lídrem byl Jiří Sova. Do Zastupitelstva města byl po zisku 33 950 hlasů pro HDK (3,18%) zvolen Zdeněk Fink. Byly to poslední komunální volby bez uzavírací pětiprocentní klausule, HDK nebyl členem koalice.

Pro více informací rozbalte zde

3